Maski do włosów – jak używać?

Piękne, dobrze odżywione i pełne objętości włosy są marzeniem każdej kobiety. Żeby móc cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Jednym z jej elementów będzie regularne stosowanie maski do włosów, jednak dobór odpowiedniego produktu to nie wszystko. Warto również wiedzieć, jak stosować maskę na włosy, żeby dostarczyć im solidnej dawki składników odżywczych.

Maski do włosów – czy warto?

Cecha charakterystyczna masek do włosów to wysokie stężenie składników odżywczych, nawilżających oraz regenerujących, w porównaniu do odżywek i balsamów. Te produkty są również bogactwem substancji aktywnych. Maski na włosy warto regularnie stosować, gdyż zawarte w nich cenne składniki wnikają głęboko w strukturę włosa przyczyniając się tym samym do jego wzmocnienia.

Jaka maska do jakich włosów – substancje aktywne

To najbardziej istotna klasyfikacja wszelkiego rodzaju masek, szamponów oraz odżywek do włosów. Aby wybrać odpowiednią maskę do włosów, najpierw zawsze sprawdzajmy, do której grupy należy. Włosy łatwo przeciążyć, najbardziej newralgiczną grupą są proteiny. Ich nadmiar może znacznie przesuszyć włosy, i zamiast miękkich, sprężystych pasm zyskać możemy włosy sztywne oraz pozbawione blasku.

 • Emolientowe maski na włosy – działają odżywczo, pomagają utrzymać nawilżenie. Również świetnie wygładzają, nabłyszczają, a także chronią włosy przed utratą wilgoci i zniszczeniem. Emolienty są tłuste, nadają się jednak do każdego rodzaju włosów.
 • Humektantowe maski na włosy – są produktami typowo nawilżającymi. Sprawdzą się świetnie na włosach suchych i odwodnionych, a stosowane przy dużej wilgotności powietrza mogą napuszać włosy.
 • Proteinowe maski na włosy – regenerują oraz odbudowują struktury włosów. Uzupełniają również niedobory keratyny i są doskonałe do zniszczonych i łamliwych włosów. Należy je jednak stosować z umiarem, nadmiar protein usztywnia włosy.

Aby pielęgnacja włosów przyniosła zamierzone rezultaty – najlepiej stosować maski, które są połączeniem wyżej wymienionych grup. Zawierają one zarówno oleje, jak również substancje nawilżające czy regenerujące.

Jak używać?

Poniżej znaleźć można kilka zasad dotyczących poprawnego nakładania masek na włosy:

 1. Przed nałożeniem maski należy dokładnie umyć włosy szamponem. Oczyści on włosy ze wszystkich zanieczyszczeń oraz rozchyli ich łuski, co ułatwi substancjom aktywnym wniknięcie głęboko w ich strukturę.
 2. Po umyciu pasm nałóż maskę na wilgotne, ale lekko osuszone ręcznikiem włosy. To niezwykle ważne, ponieważ nadmiar wody rozrzedzi produkt i sprawi, że będzie spływać po naszych włosach.
 3. Zapewnisz swoim kosmykom lepsze odżywienie, jeśli przed nałożeniem produktu delikatnie rozczeszesz pasma, najlepiej to zrobić grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami.
 4. Maskę nakładaj od połowy włosów, kierując się ku dołowi. Nałożenie kosmetyku od nasady obciąży włosy i pozbawi je objętości. Należy pamiętać, aby nie aplikować maski na skórę głowy – taki zabieg może ją podrażnić i spowodować wypadanie włosów.
 5. Żeby uzyskać jeszcze lepszy efekt, nałóż na głowę czepek foliowy, oraz ogrzej włosy suszarką lub zawiń je ręcznikiem. To prosty zabieg, powoduje również rozchylanie łusek włosowych, dzięki czemu składniki odżywcze mają szansę wniknąć w głąb włosów.
 6. Zwykle producenci masek zalecają, aby trzymać je na włosach około 15–30 minut. Zbyt krótkie trzymanie kosmetyku nie przyniesie rezultatów, gdyż składniki aktywne nie zdążą wniknąć w strukturę pasm. Natomiast zbyt długa aplikacja sprawi, że łuski włosa staną się zbyt miękkie, może to doprowadzić nawet do wypadania włosów.
 7. Maskę zawsze spłukuj letnią wodą.
 8. Zauważysz pozytywne efekty używania maski do włosów, jeśli preparat będziesz stosować regularnie, a najlepiej 1–2 razy w tygodniu.