Jak dokładnie czyścić język?

(Prawie)każdy z nas używa nici dentystycznych, płynu do płukania jamy ustnej. Jednak aby wyczyścić prawidłowo jamę ustną to za mało. Czyszczenie zębów po każdym posiłku i używanie wymienionych preparatów dentystycznych to zbyt mało aby zadbać o higienę jamy ustnej. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i zacząć czyścić również język. Pokażemy ci jak to robić.

Czym jest język? I jaką rolę pełni?

Język to jeden z najważniejszych organów człowieka. Przedostaje się przez niego wszystko to co spożywasz. Ślina w jamie ustnej ma za zadanie oczyszczanie. Nie trudno się domyśleć, że niedokładnie oczyszczony język powoduje źle wyczyszczony pokarm, który trafia do organizmu. Jednocześnie budowa języka sprawia, że gromadzą się na nim siedliska bakterii. I to nie byle jakich bo jest ich 700 gatunków. Praktyczna medycyna zauważa, że to bardzo częsty problem pacjentów.
Estetyczny wymiar języka – konsekwencje braku czyszczenia języka
Estetyka jest bardzo ważna u człowieka. Jednak dużo gorzej, gdy oprócz wymiaru estetycznego, brak czyszczenia języka doprowadza do przykrego zapachu. Mycie zębów nie zabija wszystkich zapachów. Często jest to zbyt mało. Warto też zauważyć, że elektryczna szczoteczka dokładnie myje zęby ale zupełnie nie radzi sobie z czyszczeniem języka. Dlatego ważne jest żeby zakupić sobie czyścik do języka.
Brak czyszczenia języka prowadzi do poważnych chorób: halitoza jest spowodowana przez namnażające się bakterie – najlepiej kupić skrobaczkę do języka w aptece; zaburzenia smaku czyli zakrycie kubków smakowych przez resztki, martwy naskórek i bakterie; kandydoza czyli grzybica jamy ustnej, charakteryzuje się pieczeniem, biały nalotem, owrzodzeniem, zajadami etc. Zapalenia dziąseł przybierają różną postać.

Jak czyścić język dokładnie i skutecznie?

To proste i nie zabiera dużo czasu. Tak jak zęby trzeba czyścić 2-3 minuty, tak język wystarczy niecałą minutę. Gdy nabierzesz wprawy będą to dosłownie sekundy. Regularność czyszczenia języka powoduje, że nie trzeba go szorować ale za każdym razem przecierać.
Podczas szczotkowania języka zwykłą albo elektryczną szczoteczką można sobie narobić poważnych problemów, ponieważ spycha ona bakterie i zanieczyszczenia w głąb jamy ustnej, w tym końcówki języka. A tam później jest trudno dotrzeć. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie skrobaczek do języka, które przypominają maszynkę do golenia. Na rynku istnieją również miedziane, które zabijają bakterie. Trzeba wydać na nią kilka złotych.
Sposób używania: kilka razy przejedź powierzchnię górną i boczną języka od jego nasady aż po buczek.
Jeżeli pomimo czyszczenia nadal czujesz przykry zapach to czas na zastosowanie preparatów do jamy ustnej typu dentosept a oraz nici dentystycznej. Bakterie gromadzą się również między zębami, dlatego trzeba je regularnie czyścić nicią dentystyczną. Całość zadbania o jamę ustną zabierze ci góra 5 minut.