Masło shea – właściwości, stosowanie

Masło shea, znane również pod nazwą masła karite to składnik kosmetyczny o bardzo szerokim zastosowaniu. Substancję tą można znaleźć w produktach do włosów, balsamach do ciała, kremach do twarzy, produktach do mycia ciała, nawilżających usta, a coraz częściej również w kolorowych pomadkach łączących w sobie funkcję kosmetyku kolorowego i pielęgnację. Jakie właściwości tego niezwykłego masła sprawiają, że ma ono tak szerokie zastosowanie w kosmetyce?

Czym jest masło shea i jakie ma właściwości?

Substancja znana jako masło shea lub karite to w zasadzie olej powstały z orzechów masłosza. Jest to drzewo rosnące w Zachodniej i Centralnej Afryce, wydające owoce przypominające duże jagody. W środku owych owoców ukryte jest nasiono zwane orzechem. Posiada ono wysoką zawartość tłuszczu, jednak nadal potrzeba 15 kilogramów takich nasion by uzyskać kilogram masła shea.

Masło to ma jednak liczne właściwości, dzięki bogactwu składników odżywczych. Dzięki witaminie A i E substancja ta głęboko i bardzo dobrze nawilża skórę. Witamina F działa rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu możemy odczuć relaksujące uczucie, korzystając z tego masła. Wykazuje również działanie wzmacniające warstwę rogową komórek, dzięki czemu nasza skóra zyskuje na elastyczności. Jest to także naturalny filtr przeciwsłoneczny, jednak o niskim współczynniku – jest to ledwie 5 SPF.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że masło shea jest popularnym składnikiem pomocniczym w wymienionych we wstępie produktach do ust, kremach do twarzy, balsamach do ciala, olejkach do masażu a nawet emulsjach przeznaczonych do łagodzenia podrażnień. Szerokie zastosowanie ma także w produktach do włosów, głównie słabych, suchych lub wysokoporowatych. Głównie znajdziemy je w nawilżających szamponach i regenerujących maskach. Niewielka ilość masła shea jest również w produktach myjących, dzięki czemu środku te w mniejszym stopniu wysuszają naszą skórę.

Stosowanie masła shea

Masło karite to substancja wielofunkcyjna, wszechstronna i prosta w użytkowaniu jak i również łatwo dostępna w postaci “czystej”. Z powodzeniem można je zakupić i używać w domowych kosmetykach DIY, dodawać do gotowych produktów lub stosować samodzielnie. W przypadku stosowania na skórze, najlepiej niewielką porcję ogrzać w dłoniach i rozsmarować na oczyszczonej powierzchni naszego ciała. W przypadku włosów lepiej rozrobić je z olejem do olejowania włosów i lepiej nie nakładać go na skórę głowy. Mimo nawilżającego działania może ono obciążyć włosy i spowodować oklap. Lepiej sprawi się na długości włosów i końcówkach, które mocno nawilży i zregeneruje.

Stosowanie masła shea i produktów z masłem shea na twarzy

Jak wcześniej wspomnieliśmy masło shea zawiera witaminy A i E. Dzięki temu stosowane na skórę twarzy działa przeciwzmarszczkowo, wygładzająco, odżywczo i regenerująco. Dodatkowo delikatnie natłuszcza cerę, chroniąc ją przed przesuszeniem i łagodząc podrażnienia, co jest ważne dla osób o cerze suchej i w porze letniej, kiedy łatwo nabawić się poparzenia słonecznego.
Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przyspiesza znikanie wyprysków, dzięki czemu służy doskonale cerze trądzikowej. Przy czym nie zatyka porów, więc nie powoduje zaskórników i może być stosowane przy cerze tłustej.
Co równie ważne nie powoduje podrażnień u cery wrażliwej i alergicznej.

Stosowanie masła shea i produktów z masłem shea na ciało

Jak już możemy się domyślić masło shea świetnie nawilża, regeneruje i chroni naszą skórę. Ponadto ujędrnia skórę i redukuje rozstępy, przy regularnym stosowaniu.

Masło shea a usta

Usta są jednym z delikatniejszych obszarów na naszej twarzy. Narażone są na przesuszenie zarówno zimą jak i latem. Przy czym nikomu nie trzeba mówić, że suche usta są nie tylko nieestetyczne, a także mogą pękać, przez co tworzą się ranki i nie są komfortowym uczuciem. Rozwiązaniem na to jest masło shea i produkty zawierające je, gdyż mają one działanie nawilżające i natłuszczające. Dzięki temu uczucie nawilżenia utrzymuje się dłużej, a usta są chronione przed niekorzystnym wiatrem, zimnem i słońcem.

Przed zakupem produktów zawierających masło shea warto zapoznać się z informacjami na etykiecie, aby upewnić się, że są one wykonane z naturalnych składników i pozbawione szkodliwych substancji chemicznych. Istnieje wiele różnych marek i wariantów produktów z masłem shea na rynku, dlatego warto zwrócić uwagę na recenzje i opinie innych użytkowników, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Ważne jest również przechowywanie produktów z masłem shea w odpowiednich warunkach, takich jak temperatura i wilgotność, aby zachować ich jakość i skuteczność. Zdobyte informacje pomogą w pełnym wykorzystaniu potencjału masła shea i cieszeniu się jego korzystnymi właściwościami pielęgnacyjnymi dla skóry, włosów i ust.