Czym jest ombre? Jak zrobić krok po kroku?

Ombre to fryzura, która ciągle nie przemija. Włosy ombre wyglądają naprawdę pięknie, a do tego dzięki takiej technice farbowania, brak w zasadzie jest problemów z odrostami. Minusem jednak może być wysoka cena zabiegu, która może sięgać nawet kilkuset złotych.
Ombre to połączenie kilku kolorów, włosy są zazwyczaj ciemniejsze u nasady, a jaśniejsze na końcówkach. W większości przypadków to połączenie blondu oraz brązu. Żeby jednak częste wizyty u fryzjera nie nadszarpnęły domowego budżetu, można wykonać ombre w domu samodzielnie.

Dla kogo ombre?

Ombre najpiękniej prezentuje się na włosach dłuższych i delikatnie falowanych. Proste kosmyki jednak również będą wyglądać dobrze. Sytuacja wygląda gorzej z wszelkimi upięciami i wiązaniami.

Jeśli chodzi o kolor włosów – ombre jest dla każdego. Po prostu trzeba dobrać kolor farby na końcówki włosów odpowiedni do swojego typu urody oraz koloru bazowego włosów. W przypadku ciemnych włosów, konieczne będzie rozjaśnienie końcówek.

Ombre jednak nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • często nosisz kitki, warkocze lub koczki
 • masz cienkie lub krótkie włosy
 • Twoje włosy lubią się puszyć.

Jak wykonać ombre?

Ombre w domu można wykonać, trzeba jedynie postępować po kolei oraz dobrze przygotować się do koloryzacji. Zaczynamy od wyboru właściwego rozjaśniacza i farby docelowej.

Trzeba więc przygotować:

 • rozjaśniacz i farbę do włosów
 • miseczkę i pędzelek
 • jednorazową pelerynę fryzjerską lub ręcznik, albo starą koszulkę
 • rękawiczki jednorazowe
 • folię aluminiową
 • grzebień ze szpikulcem
 • gumki, spinki do włosów.

Krok pierwszy – rozjaśnianie

Jeśli chcesz wykonać ombre na ciemnych włosach, konieczne jest ich rozjaśnienie, w innym wypadku wybrana farba nie złapie na włosach.
Do rozjaśniania najlepiej załóż jakąś starą koszulkę, na której Ci nie zależy. Farba bowiem pobrudzi ubranie, a taka koszulka to zabezpieczenie. Można również założyć jednorazową pelerynę fryzjerską lub ręcznik.

Rozjaśnianie włosów:

 1. Rozczesujemy dokładnie włosy.
 2. Przygotuj mieszankę rozjaśniającą wg. zaleceń producenta.
 3. Dzielimy włosy na dwie równe partie. Można podzielić na mniejsze sekcje, wtedy będzie znacznie łatwiej. Zbieramy sekcje gumkami lub spinkami. Unikaj jednak metalowych spinek.
 4. Nakładanie rozjaśniacza zaczynamy od końcówek włosów. Nakładamy mieszankę pędzelkiem i delikatnie wcieramy we włosy.
 5. Zawijamy końcówki włosów w folię aluminiową. Pozostawiamy na około 10 minut.
 6. Po 10 minutach nakładamy rozjaśniacz na pozostałą partię włosów, którą chcemy zafarbować na nowy kolor. Przeczesujemy włosy palcami i wcieramy farbę. Nakładamy folię aluminiową i pozostawiamy na 10 – 30 minut.
 7. Zmyj farbę i nałóż na włosy odżywkę.
 8. Należy pamiętać, żeby nie zaczynać rozjaśniania zbyt wysoko. Jeśli rozjaśnimy włosy na przykład od wysokości szyi, zamiast ombre uzyskać można efekt za dużych odrostów. I przez to włosy będą wyglądać niechlujnie. Dobrze przemyśl poziom, od którego zaczniesz rozjaśnianie – jest to kluczowa sprawa dla powodzenia tej misji.

Drugi krok – farbowanie

Można pozostać przy kroku pierwszym – czyli rozjaśnianiu, jeśli celem były ciemniejsze włosy u nasady, a jaśniejsze na dole. Jeżeli efekt rozjaśniania jest zadowalający, wówczas skup się na kroku trzecim, czyli pielęgnacji włosów farbowanych. Jeżeli jednak zaplanowany został inny odcień na rozjaśnionych włosach, przechodzimy do kroku drugiego, czyli farbowania.

W takim przypadku po zmyciu rozjaśniacza nie nakładamy na włosy odżywki.

Farbowanie ombre w domu:

 1. Przygotowujemy mieszankę koloryzującą zgodnie z zaleceniami producenta.
 2. Ponownie dzielimy włosy na sekcje.
 3. Na rozjaśnioną część włosów nakładamy farbę docelową, robimy to bardzo precyzyjnie, aby uniknąć plam na włosach. Celem jest w miarę naturalne przejście.
 4. Pozostawiamy farbę na czas wskazany przez producenta.
 5. Zmywamy farbę i myjemy włosy.
 6. Nakładamy odżywkę.

I to wszystko – gotowe. Wysusz i wystylizuj włosy i ciesz się doskonałym efektem osiągniętym w domu. Żeby jednak włosy długo prezentowały się dobrze, nie należy zapominać o ich właściwej pielęgnacji. Podczas wykonywania ombre w domu warto mieć przygotowane informacje dotyczące procesu, a także odpowiednie produkty i narzędzia. Wiedza na temat odpowiedniego rozjaśniacza, farby i techniki aplikacji jest niezbędna. Przed przystąpieniem do koloryzacji warto założyć jednorazową pelerynę fryzjerską, starą koszulkę lub ręcznik, aby uniknąć zabrudzenia ubrań farbą. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących czasu trzymania farby na włosach oraz stosowanie odżywki po zakończonym procesie. Pielęgnacja włosów farbowanych jest istotna dla utrzymania ich zdrowego wyglądu i pięknego efektu ombre. Zdobycie odpowiednich informacji i staranne wykonanie procesu pozwolą cieszyć się doskonałym rezultatem ombre wykonanym w domu.