Peeling jest niczym innym, jak złuszczaniem skóry, czyli usuwaniem z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonywane jest w gabinetach kosmetycznych, jednak peeling twarzy można również wykonać samodzielnie w domu. Jakie korzyści przynosi nam wykonywanie peelingu i jak często oraz poprawnie go wykonać?
Zalety złuszczania naskórka
Zarówno dermatolodzy, jak i kosmetyczki są ze sobą zgodni, że peeling do twarzy jest doskonałym sposobem, aby pobudzić skórę twarzy do działania. Pozwala on na głębokie oczyszczenie twarzy oraz pobudzenie jej mikrokrążenia. A poprzez dodatkowo wykonywany przy tej okazji mikromasaż, skóra zaczyna pracować intensywniej, produkuje również większą ilość włókien kolagenowych i elastynowych. Twarz po takim zabiegu nabiera ładniejszego oraz promiennego kolorytu, poprawia się jej ukrwienie, a także jest przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Peeling twarzy a gabinet kosmetyczny
Złuszczanie naskórka w domu jest doskonałym sposobem na uzupełnienie codziennej pielęgnacji twarzy. W niektórych przypadkach warto również zdecydować się na jedną z profesjonalnych metod złuszczania naskórka – w gabinecie dermatologicznym lub kosmetycznym. Zabiegi takie szczególnie polecane są w przypadku trądziku, przebarwień czy zmarszczek. Profesjonalny peeling jest w stanie pomóc walczyć z różnymi problemami skórnymi. Działa na skórę mocniej, niż preparaty złuszczające do użytku dom -owego, dlatego taki rodzaj peelingu oraz częstotliwość jego powtarzania należy skonsultować ze specjalistą.
Peeling do twarzy – jaki wybrać
Rodzaj stosowanego peelingu do twarzy należy przede wszystkim dostosować do codziennych potrzeb skóry, do rodzaju skóry oraz towarzyszących jej niedoskonałości.
Tak więc:
- dla skóry łojotokowej – najlepiej sięgnąć po peeling ziarnisty. Jego formuła została oparta na sproszkowanych łupinach nasion. Złuszcza on skórę mechanicznie, odblokuje zatkane pory oraz przyniesie efekt delikatnego masażu, poprawi ukrwienie skóry tym samym sprawiając, że będzie ona lekko zaróżowiona oraz odświeżona. Regularny peeling twarzy przy skórze łojotokowej zmniejszy również ilość wydzielanego sebum. Jeśli jednak mamy równocześnie do czynienia z trądzikiem, peelingi powinniśmy wykonywać po uzgodnieniu z dermatologiem
- dla skóry mieszanej lub szarej i zmęczonej – tutaj sprawdzą się preparaty złuszczające z syntetycznymi kuleczkami, ich działanie jest o wiele delikatniejsze. Zawarte tutaj mikrokuleczki mają okrągły kształt, dzięki czemu są bardziej miękkie niż ostre pestki czy łupinki. Przy skórze mieszanej lub zmęczonej warto zwrócić szczególną uwagę na peeling do twarzy, pozwoli on delikatnie usunąć martwe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia, a także rozświetli, nawilży i zregeneruje naskórek
- dla skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej, cienkiej i delikatnej – wówczas lepiej zrezygnować ze stosowania peelingu do twarzy. Są to bowiem bardzo delikatne rodzaje skóry, które charakteryzuje wyjątkowo cienki naskórek. Jego ścieranie przy pomocy peelingu może niestety osłabić barierę ochronną skóry suchej, wrażliwej lub naczynkowej. Jednak przy potrzebie delikatnego odświeżenia skóry, można raz na jakiś czas zdecydować się na zastosowanie delikatnego peelingu enzymatycznego lub delikatnej maseczki peelingującej.
Peeling do twarzy – jak często?
Jeżeli peeling na twarz będzie wykonywany zbyt rzadko, wówczas brak odpowiedniego złuszczania może doprowadzić do zatykania porów oraz pojawiania się wyprysków. Jeżeli z kolei wykonamy go zbyt często, to nawet najłagodniejszy peeling drobnoziarnisty może osłabić barierę ochronną skóry, podrażnić ją oraz doprowadzić do jej wysuszenia.
Jak często robić peeling twarzy, zależy więc od typu skóry. W przypadku peelingu ziarnistego, powinien on być wykonywany:
- osoby ze skórą tłustą, łojotokową, zaskórnikową – 2-3 razy w tygodniu lub nawet codziennie
- osoby ze skórą suchą – raz w tygodniu
- osoby ze skórą bardzo suchą – nie częściej niż raz na 2 tygodnie
- osoby ze skórą normalną – 1-2 razy w tygodniu.