Jak dobierać cienie do powiek?

Makijaż oczu często jest perłą w koronie jeśli chodzi o make-up całej twarzy. Oczywiście ważny jest wygląd naszej cery, policzków brwi czy ust, jednak to oczy przyciągają uwagę. Ich malunek powinien więc podkreślić kolor oczu i wymodelować iluzją optyczną pożądany przez nas kształt. Jak jednak dobierać cienie do powiek? Jak stwierdzić które kolory są dla nas odpowiednie?

Jak możemy dobierać kolory cieni do powiek?

Często dobiera się kolor makijażu oczu do właśnie koloru tęczówki. Jest to świetny sposób na podkreślenie koloru naszych oczu i wybicie ich na pierwszy plan. Jednak zanim przejdziemy do określenia jakie kolory cieni są odpowiednie do jakiego koloru oczu musimy zauważyć kilka spraw.
Po pierwsze, dobór pod kolor oczu nie jest jedyną techniką. Kolor cieni jakie mamy na oczach powinien iść również w parze z naszą karnacją. Jeśli chodzi o karnacje zwykle przyjmuje się zasadę, że ciepłe tony pasują karnacją ciemniejszym i ciepłym, a zimne karnacją bledszym i zimniejszym. Tak więc osoba blada lepiej będzie wyglądać w chłodnym, niebieskim makijażu niż osoba opalona.
Po drugie, dużo o kolorze decyduje okazja i nasz ubiór. Stonowane i kolory bardziej nude bardziej pasują do pracy w biurze niż kolorowe oko w odcieniach różu i fioletu. Podobnie lepiej w odcieniach różu lub nude będzie wyglądać makijaż na wesele, a na pewno będzie lepszy niż mocne czarne smokey eye.
Po trzecie – zawsze decydujący głos mamy my. To jakie cienie na powiekach będziemy nosić zależy w głównej mierze od naszego gustu i tego jakie kolory naszym zdaniem nam pasują najlepiej. Jeśli jakaś paleta kolorystyczna w naszym mniemaniu pasuje nam to powinniśmy jej używać. Jednakże pamiętajmy, aby nie zamykać się na inne propozycje i próbować innych rzeczy. Możliwe bowiem, że czeka nas miła niespodzianka, gdy postanowimy spróbować czegoś nowego.

Uroda. Cienie do powiek pasujące do koloru oczu

  • Cienie do niebieskich oczu

Do niebieskich tęczówek pasuje jasny lub głęboki błękit, granat i odcienie szarości. Dobrze skomponuje się również makijaż na zasadzie kontrastu w odcieniach żółci i pomarańczu, jednak albo jako intensywne pigmenty albo jako cienie o metalicznym lub błyszczącym wykończeniu – miedziane lub złote Na tak zwane kolory codzienne lub po prostu makijaże delikatniejsze polecamy za to odcienie brzoskwiniowe lub karmelowe. Dobrą alternatywą mogą być również chłodne, jasne kolory nude bądź delikatne róże.

  • Cienie do zielonych oczu

Oczy zielone dobrze komponują się z zielenią na powiekach. Pamiętajmy jednak, by kolor cienia nie zlewał się z kolorem oczu – to jedynie sprawi, że oko będzie wyglądało na mniejsze i zmęczone. Jednak ciemna, butelkowa zieleń lub jasna mięta nie jest jedynym wyjściem. Możemy również zastosować kontrast w postaci kolorów fioletowych i pochodnych dla czerwieni. Zielone tęczówki wspaniale komponują się także z głębokim kolorem ciemnej czekolady lub intensywnie ceglastym kolorem.

  • Cienie do brązowych oczu

Brązowe oczy są najmniej problematyczne pod kątem dopasowania odpowiednich cieni. Pasuje bowiem do nich większość kolorów. Tutaj jednak dużą rolę odgrywa karnacja skóry oraz nasze ogóle kolory. Jeśli jesteśmy opalone i mamy włosy w kolorze głębokiego, ciepłego brązu to makijaż oczu chłodną paletą barw nude może wydawać się odklejony od całości. Chyba, że ocieplimy takie zimne kolory ciepłymi brązami. Aby jednak dobrze to zrobić potrzebna jest wprawa i bardzo dobrze blendujące się cienie do powiek.
Lepiej więc przy takiej opalonej cerze i włosach w ciepłym odcieniu stosować ciepłe palety, a przy cerze bladej, a włosach w odcieniu bardziej neutralnym – niekoniecznie zimnym – kolory chłodniejsze. Możemy to jednak przełamać kolorami innymi niż nude. Na opalonej karnacji i przy brązowych oczach może dobrze wyglądać chłodna mięta na powiece ruchomej połączona z różem i ciepłym brązem w kąciku zewnętrznym. Można więc przy odpowiednio dobranych brązach na części powieki pokombinować z kolorami na powiece ruchomej i w wewnętrznym kąciku.

Podsumowanie

Dobierając odpowiednie kolory do makijażu oczu można stosować wiele zasad. Najważniejszy jednak jest własny komfort a w niektórych okolicznościach odpowiednie dostosowanie makijażu do okazji.